BIESZCZADY, CZY BESKID…?

W dniach 20 - 21 czerwca br.  uczniowie z klas:4b,5a, 6a, 7a,7b,7c i 8b wraz z nauczycielami: panią Izabelą Cieślińską, panią Anna Kokuszką oraz panem Andrzejem Dyczewskim, pojechali na wycieczkę do Łańcuta, Rzeszowa oraz Przemyśla. Pierwszym z jej punktów było zwiedzanie Zamku w Łańcucie, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Następnie uczniowie udali się Rzeszowa, odwiedzili m.in. Muzeum Okręgowe, zespół staromiejski oraz poznali urbanistykę stolicy podkarpacia. Po intensywnym i gorącym dniu uczniowie zakwaterowali się w hotelu „ Kresowy Dwór”, w którym skorzystali ze strefy WELLNES&SPA. Kolejnym punktem wycieczki było miasto Przemyśl, które słynie z wielokulturowości wyznaniowej.

 

 

W Przemyślu uczniowie mogli zobaczyć m.in. takie ekspozycje jak:  „Opowieść o Żydach Przemyskich” , „Panorama pradziejów i wczesnego średniowiecza regionu przemyskiego” oraz  „Rozstrzelane miasto. Przemyśl w czasie I oraz II wojny światowej”, a to wszystko w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Uczniowie drugiego dnia poznali układ urbanistyczny Przemyśla oraz odwiedzili Muzeum Dzwonów i Fajek. Ostatnim punktem wycieczki była Twierdza Przemyśl – Fort XI Duńkowiczki, który został wzniesiony w 1854 – 55. Wspólnie spędzony czas  przyniósł wiele korzyści i wzmocnił relacje rówieśnicze. Mimo niepewnych prognoz pogodowych deszcz pojawił się dopiero w drodze powrotnej.

Wycieczka odbyła się w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę.