W poszukiwaniu złotego pociągu... - wycieczka do krainy Dolnego Śląska

W pogodny czerwcowy dzień 2016 roku gimnazjaliści z naszej szkoły uczestniczyli w wyprawie na Dolny Śląsk. Większość uczniów wyruszyła z pewną ciekawością i chęcią odnalezienia złotego pociągu. Maszyny nie udało się odnaleźć, ale uczestnicy wycieczki odkryli dużo więcej interesujących rzeczy w krainie Gór Sowich i Karkonoszy.
Wrocław, Świdnica, Karpacz, Zagórze Śląskie, Walim i Książ to były miejsca docelowe. Nasz przewodnik, Pani Iwona pokazała nam najważniejsze miejsca we Wrocławiu. Podziwialiśmy piękne dzieła Jana Styki i Wojciecha Kossaka – Panoramę Racławicką, a na koniec, przy Hali Stulecia, wysłuchaliśmy pięknego koncertu na tle multimedialnych fontann. W Świdnicy uwagę uczniów przykuły dzieła architektury sakralnej – olbrzymia gotycka katedra oraz Kościół Pokoju. Podziwialiśmy również panoramę miasta z wieży miejskiego Ratusza.

 

Wyprawy do sztolni walimskich po raz kolejny uświadomiły nam, jak w czasie II wojny światowej ludzie wykonywali mordercze prace, umierali z głodu i wycieńczenia, wykuwając tunele w skałach. Powróciliśmy również do wcześniejszych lat historii
i poznaliśmy legendy tajemniczego Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Nasze oczy cieszyły piękne krajobrazy Gór Sowich i Karkonoszy, a widok ze Śnieżki był niesamowity! Następnego dnia, niczym księżniczki i książęta, pokonywaliśmy zamkowe trasy Książa. Palmiarnia, stadnina koni... tyle tych atrakcji.

Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie klas drugich, pani Magdalena Gajowiak i pani Dorota Wiśniewska, a opiekę nad uczniami sprawowali również pani Barbara Słowikowska, pani Joanna Zielińska oraz pan Rafał Onyszko.